Únava a ospalosť sú prirodzené stavy. Ich prítomnosť naznačuje, že si zaslúžime pauzu a odpočinok. Čo keď ste ale unavení a ospalí neustále? Je to normálne?
Určite ste sa s tým vo svojom živote mnohokrát stretli. Celý deň ste boli na nohách a k večeru na vás padla ospalosť a únava. Niekedy sa ale podobné pocity dostavujú aj po prevalení víkende, ktorý ste strávili v pohodlí gauča, alebo postele. (A aj to je občas žiaduce.)
Problém ale nastáva v tom, keď sa ráno prebudíte a máte pocit, ako by ste v noci (aj po 8 hodinách strávených v úplnom kómy) vôbec nespali. A tieto dojmy nedokáže zahnať ani ranná káva, alebo výdatné raňajky, ktorá telu dodáva chýbajúcu energiu a živiny.
Je nutné si na to zvykať, alebo sa s tým dá niečo urobiť a cítiť sa lepšie?
Príznaky únavy
Únavu všetci dôverne poznáme. Premýšľali ste ale niekedy nad tým, ako presne funguje? Ak nie, poďme sa pozrieť na niečo málo z teórie. Únava je stav, počas ktorého trpíme nedostatkom energie. Zároveň sa počas neho prejavuje úbytok motivácie robiť nejakú činnosť. Zaujímavé je na ňom to, že nemusí súvisieť s ospalosťou. (Hoci môže byť jedným z jej príznakov.) Za únavou často stoja užívanie niektorých liekov, alebo choroby, ktoré je nutné začať liečiť. Môže ísť ale aj o dôsledok dlhodobého preťažovania.
Prečo sme stále unavení?
Únava má mnoho rozličných zdrojov. Neexistuje preto nič ako univerzálny dôvod, prečo padla práve na vás. Rozhodne ide ale o spúšťač, ktorý by vás mal viesť k zmene životného štýlu. A keď ani to nepomôže, tak by vás mal nasmerovať do ordinácie vášho praktického lekára. Je totiž možné, že sa u vás rozvinulo nejaké predtým neodhalené ochorenia.
Pocity nedostatku energie môže vyvolávať:
- Dlhodobý nedostatok spánku
- Nuda
- Pitie alkoholu
- Užívanie drog
- Emočné stres
- Užívanie antidepresív a sedatív
- Nedostatočná výživa
- Artritída
- Ochorenie obličiek
- Chrípka a nachladnutie
- Ochorenie pečene
- Chronická obštrukčná choroba pľúc
A mnoho ďalších situácií a stavov. Veľkú únavu budete pravdepodobne pociťovať aj kvôli narastajúcemu veku, alebo kvôli tomu, že sa snažíte všetko stíhať. (Dve práce, plnohodnotnú kariéru a starostlivosť o rodinu atď.)
Ako sa zbaviť únavy
Ak nie ste unavení a ospalí len nárazovo, tak je určite vhodné objednať sa na preventívnu prehliadku k svojmu lekárovi. Ten zistí, či tento stav nemôže byť spôsobený liekmi, ktoré beriete, alebo nejakú zo spomínaných chorôb. V prípade, že sa nepreukáže, že by za vašimi komplikáciami stál chronický únavový syndróm, alebo iný stav, ktorý by bolo nutné liečiť, odporučí vám zmenu životného štýlu.
Tá by mala zahŕňať absenciu nadmerných stresorov. Dostatok spánku, optimálny pitný režim (čo znamená vodu a čaju, nie energetické nápoje a kávu) a alkoholovú a nikotínovú abstinencii. Súčasťou vášho nového ja by mal byť aj zdravší jedálniček, ktorý bude bohatý (nielen) na vitamíny proti únave.
K nim patria:
- Vitamín B12
- Vitamín B9 (kyselina listová)
- Železo (bojuje proti anémii)
- Vitamín D (podporuje dobrú náladu)
- Vitamín C (zlepšuje vstrebateľnosť železa)
Záujemcovia môžu vyskúšať aj bylinky. Trebárs ženšen, ktorý dokáže podporiť fungovanie mozgu. Veľa ľudí po ňom cíti aj záplavu novej energie, ktorá je dôležitá pre vykonávanie každodenných úloh.
Aby ste nemuseli vo svojom preplnenom programe riešiť nákupy jednotlivých zložiek, alebo študovať ich dávkovanie, vyskúšajte prírodné doplnky stravy s vitamínmi a bylinkami, ktoré to vyrieši namiesto vás. Stačí sa len riadiť pokynmi, ktoré sú uvedené na obale. Skúsite to?